Ratanový nábytek a pískoviště

Zahradního a domácího nábytku je dnes plno, snad v každém obchodě či supermarketu nabízí nějaký nábytek. Lidé si různým nábytkem zdobí své zahrady, byty, domy, a vytváří si tak své domácí pohodlí, komfort a místo pro relaxaci.

Zahradní a ratanový nábytek se vyrábí z mnoha materiálů, od přírodnícch dřevin, přez plasty, až po kovy. My se dnes ale budeme bavit přímo o jednom specifickém druhu materiálu, ze kterého se zahradní nábytek vyrábí. Jmenuje se Ratan, je to přírodní materiál, podobný bambusu, základní surovinou pro jeho výrobu je liána Calamus Rotang. Tento materiál se pěstuje především na středním východě a to v tropickým džunglích Asie, jako jsou třeba Malajsie a Indonesie.

Ratan bývá velmi často zaměňován s bambusem, který je velmi podobný, ale lyší se strukturou a hlavně tuhostí, krom toho Ratan není dutý. Ratan je velmi odolný materiál, ale také velmi foremný, proto se zněj vyrábí taková spousta zahradního nábytku, který je různě tvarovaný až je to někdy neuvěřitelné. Jeho ohebnost do těchto tvarů je zajištěna postupným napařováním a následným ohýbáním, nepraskne. Výroba ratanového nábytku sahá přitom až do starověkého egypta, kdy dávní faraoni a bohatší jedinci si mohli tuto luxusní záležitost dovolit, dnes ale jeho cena není tak nadliská, sice je drahý, ale ne nedosažitelný a tak si můžeme luxus a komfort dovolit dnes i my. Přitom všem máme asi 600 druhů ratanu, roste do obrovských délek, nejdelší zatím zaznamenaný byl asi 170 metrů dlouhý, ale sklízí se přibližně v 17ti až 20ti metrových délkách.

Ratan se převážně až na minimální věci zpracovává ručně, takže se dá řící, že ratanový nábytek je ruční dílo, ale samozřejmě, některé procedury se provádí za pomoci strojů.
Dále je nutno ještě říci, že ratan se také zpracovává zvláště pro interiér a exteriér, neboli pro vnitřní použití se loupe jeho kůra a pro venkovní se kůra zanechává, aby dřevinu ochránila proti vnějším vlivům. Po tvarování a následném sušení se ratan brousí, moří a lakuje, vyrábí se zněj různe stoly, sedačky, židle, křesla a jiný nábytek.

Ratan je velmi odolný proti povětrnostním vlivům a vlivům okolí jako je třeba vlhkost, ale i tak se každý majitel musí této příjemné komfortní záležitosti musí o tento nábytek starat, ale o tom zase jindy.

Pro děti doporučujeme pořídit na Vaši zahradu pískoviště (pro slovenské zákazníky pieskovisko).Comments are closed.