Přírodní kosmetika. Jak ji poznáme?

Přírodní kosmetika je kosmetika, která neobsahuje žádnou chemii, je čistě přírodního charakteru. Jejími složkami jsou přírodní výtažky, které blahodárně působí na pleť i pokožku celého těla. Ty jsou zdrojem antioxidantů a vitamínů.

Obecně se rozlišuje kosmetika, která využívá chemické látky a konzervanty a kosmetika, která žádnou chemii neobsahuje. Ta druhá je nazývána biokosmetikou. Mezníkem mezi nimi je kosmetika, která není čistě přírodní, obsahuje pouze výtažky z rostlin a ovoce. Trendy ve světě kosmetiky dnes symbolizuje návrat k přírodě a ke kořenům. Od běžné chemické kosmetiky se tak pomalu upouští.

Jaké jsou zásadní rozdíly mezi běžnou a přírodní kosmetikou? Běžná kosmetika využívá velké množství konzervačních látek, kterými jsou parabeny, formaldehydy a jejich sloučeniny. Zároveň obsahuje chemická barviva, mezi která patří například analin. Tyto látky způsobují alergické reakce a podle některých průzkumů dokonce přispívají ke vzniku rakoviny. Některé z nich mohou způsobit i rychlejší stárnutí pokožky. Oproti tomu kontrolovaná přírodní kosmetika je konzervována přírodním alkoholem, éterickými oleji nebo bylinnými výtažky.

Další rozdíl mezi běžnou a přírodní kosmetikou se skrývá v charakteru aromatických látek a v emulgátorech. Běžná kosmetika může obsahovat mošusové sloučeniny nebo ftaláty, které mohou narušit hormonální rovnováhu a poškodit ledviny nebo játra. Skutečně kvalitní kontrolovaná přírodní kosmetika obsahuje směsi čistých éterických olejů a přírodní aroma. Emulgátory jsou látky, které spojují vodu a olej. V konvenčních výrobcích se často nacházejí tzv. PEG deriváty, které mohou poškozovat buňky lidského těla. Biokosmetika jako emulgátory obsahuje glycerin, přírodní mastné kyseliny nebo lanolin. Základem kvalitní kosmetiky je rovnováha mezi vodou a olejem.

Mezi známé značky přírodní kosmetiky patří například Nobilis Tilia, Alva, Saloos, Nature Friends, Eubiona nebo Lavera. Někteří výrobci biokosmetiky jsou držiteli certifikátů potvrzujících kvalitu přírodních produktů. Pokud se rozhodnete vyzkoušet přírodní kosmetiku, rozhodně neprohloupíte.Comments are closed.