Není radno podceňovat výběr stolní lampy!

Výběr stolní lampy není radno podceňovat, jelikož ji budete mít velice často na očích. Měla by proto být dobře provedena z estetického hlediska. Stejně tak by ovšem měla naplňovat všechny potřeby související s ergonomickou funkčností, která je od stolní lampy taktéž obvykle vyžadována. Například by měla mít dostatečný posuvný horizontální dosah, aby bylo možné zacílit světlo přesně tam, kde bude potřeba, bez nutnosti posouvat po stole celou lampu. Pokud jste si ještě nikdy dříve stolní lampu nekupovali, pak záhy zjistíte, že je propastný rozdíl mezi kvalitně navrženým svítidlem a lacinou lampičkou z veteše.

Možností, kdy využijete kvalitní variabilně nastavitelný stojan stolní lampy, je bezpočet, nejčastěji se ovšem jedná o přisvícení na monitor počítače, o získání světla pro práci na výkresech do práce nebo do školy, případně pro čtení knihy v noci, kdy nechcete okolí zbytečně rušit nevhodně směrovaným proudem světla. Dobře navržené lampy vám navíc umožní světlo zacílit tak, aby dopadlo pod úhlem, který je nejšetrnější pro lidské oči. Zde je vhodné připomenout, že umístění a nasměrování lampy na stole se liší u praváků a u leváků. Stále je totiž třeba, minimálně občas, napsat něco i svojí vlastní rukou a ne jen na počítači. Proto je asi každému jasné, že píšící ruka by neměla překážet proudu světla, neboť by docházelo k vytváření stínu, znemožňujícího pohodlné čtení napsaného textu, čímž by mohl být ohrožen váš zrak.

Možná si řeknete, že postačí jen lampu dát na správnou stranu, ovšem opak je pravdou. Je nezbytně nutné, aby byl držák stolní lampy variabilně nastavitelný v takové míře, která umožní nastavení hlavy lampy s ohledem na postavení vašeho těla za stolem. Snadno by se totiž mohlo stát, že si sice rukou nebudete stínit, ale světlo vás bude přespříliš oslňovat. Nezapomeňte se proto při výběru svítidel poradit s odborníky a nekupujte první lampičku, která vám padne pod ruku v hypermarketu.Comments are closed.