Líbí se vám současné letní slunečné dny? Cítíte se naplněni pohodou a plni síly?
Tyto pocity s vámi sdílí bohužel i klíště. Teplo a příjemné letní klima prospívá na těle a na duchu nejen vám, ale i tomuto odpornému parazitovi.
Pokud chcete namítat, že letošní zima byla poměrně dosti mrazivá a klíšťata na nás nebudou v této sezóně číhat v tak hojném počtu jako obvykle, vyvedu vás z omylu. Podle všech provedených průzkumů se ukazuje, že stav našich protivníků zůstal neoslaben a všichni z nich jsou připraveni se na nás vrhnout s plným nasazením.
Nemálo slov bylo již napsáno o vhodném oblečení, repelentech a chování na vycházkách do přírody.
Nepodceňujme tyto rady a opravdu se na pobyt v přírodě vybavme kalhotami i košilí s dlouhými rukávy. Volte lehké materiály, a to zejména u dětí, které se v opačném případě budou potit a dožadovat se kraťasů a trička do lesa tak nevhodných. Pokud možno spodek nohavic zafixujte v ponožkách a košili strčte za pas kalhot. Barvy volte přednostně světlé – lépe na nich parazita odhalíte. Po návratu domů všechno oblečení pečlivě vyklepejte, případně přeperte. Samozřejmostí je prohlídka těla. Volbou správného oblečení i vhodného repelentu můžeme sice riziko přisátí klíštěte o dost snížit, eliminovat jej však nelze.
Pokud jste tedy objevili obludu přisátou k vaší pokožce, rozhodně se nesnažte klíště vytrhnout. To je nejlepším způsobem, jak případnou infekci limskou boreliózou nebo encefalitidou dostat do svého těla.
Tak oblíbené udušení klíštěte olejem či krémem je také zcela nežádoucí.
Parazit reaguje aktivací svého obranného mechanismu a případný infekční obsah jeho střeva se snadno dostane do krve. Klíště se totiž dusí pozvolna a na přenos nebezpečné nákazy je tak relativně dost času.
Klíště není to samé jako šroubek. Nevytáčejte ho proto po vzoru řemeslníků, opravdu se do vaší kůže nezašroubovalo. Jediným řešením je okamžité usmrcení parazita speciální desinfekcí a jeho odstranění pinzetou. Následně ránu pečlivě vydesinfikujeme a umyjeme si ruce.