Dřevěné ploty snadno zhotovíte i svépomocí

Obvykle jsou na vodorovných paždících, uchycených pomocí kovových prvků ke plotovým sloupkům, připevněny latě prostřednictvím vrutů či hřebů. Ploty mohou být vytvořeny z kulatiny seříznuté na jedné či druhé straně nebo z hraněného řeziva. Z kulatiny je třeba odstranit kůru, pod kterou by vnikala vlhkost a posloužila by jako úkryt dřevokazným organismům. Pozor na velmi nasákavé řezné plochy latí – měly by být seříznuty v šikmém směru, aby z nich rychleji odtékala voda. Dřevěné ploty snadno zhotovíte i svépomocí, ale řada maloobchodníků i výrobců prodává už hotové plotové výplně i plotové sloupky. Tradičním materiálem pro ploty a plotové výplně je dřevo.

Existují moderní bezúdržbové ploty

Moderní bezúdržbové ploty u nás jsou zatím spíše vzácností, i když se dají postavit i svépomocí z nabídky plotových stavebnic. Plotové sloupky a podezdívka se sestavují z prefabrikovaných obložených tvarovek, výplň lze vybrat z palety kovů, latí, vyztuženého betonu nebo plastů. I po deseti letech budou ploty i plotové sloupky vypadat stále jako nové.
Prvky tradičních laťových plotů v rustikálním nebo hoblovaném provedení s ozdobným zakončením latí i sloupků, módní „rančerské“ ploty a lamelové ploty se dostanou rozložené nebo v sestavách v prodejnách hypermarketů, stavebnin a hlavně na eshopu ceskeploty.cz.

Postup při stavbě plotu

Plotové sloupky, latě, rygle, a kování pro jejich upevnění má podobu stavebnic s odstupňovanou výškou – obvykle 80, 100, 120, 150 a výjimečně i 180 cm. Novinkou je, že plotové sloupky se už do země nezabetonovávají, ale zarážejí se pomocí kovových trnů nebo se k nim upevňují šrouby. Dřevo nehnije a každou poškozenou část plotu lze jednoduše nahradit. Klasické ploty, dřevěné ploty májí několik základních funkcí. Zatímco dříve sloužili hlavně jako ochrana před nezvanými hosty a na jeho splynutí s krajinou se příliš nebral zřetel, v současné době se přidává i funkce estetická, kdy ploty dokreslují tvar či umístění stavby, a dále určuje obvod pozemku či zahrady a také vytváří dekorativní stěny a zákoutí uvnitř zahrady. Při stavbě plotu jako jsou dřevěné ploty, je nutné dát pozor na dělicí čáry mezi dvěma různými majetky, tak aby nedošlo k zásahu do vlastnictví někoho jiného.Comments are closed.