Co Fair Trade nabízí nám

Možná už jste četli několikrát, jak Fair Trade pomáhá těm nejchudším, že vylučuje dětskou práci a chrání životní prostředí. Co ale přináší nám? Co dostane zákazník v Evropě za vyšší cenu výrobku, kromě trošky dobrého pocitu?

Fair Trade obchod jistě svět nespasí. Není to univerzální lék na všechnu bídu světa a má i své nedostatky. Přesto je to efektivní nástroj na podporu a motivaci producentů v rozvojovém světě. Zvyšuje jejich soběstačnost a umožňuje lepší kontakt místních lidí s druhou polovinou světa. Zároveň snižuje potřebu charitativních akcí, částečně předchází řadě humanitárních katastrof a díky ochraně životního prostředí ho i zanechává v lepším stavu příštím generacím.

Fair Trade není charita

To vše se děje skrze obchod, ne pomoc. Fair Trade nežádá o posílání dárcovských SMS, příspěvků na účet, nevybírá šatstvo či potraviny a nežádá ani dobrovolníky, aby pomohli na druhém konci světa. Nabízí ale koupi kvalitního výrobku, který byl vyroben dle principů spravedlivého obchodu, tedy Fair Trade. Producent nedostává mzdu zadarmo, ale za práci, za dobře odvedenou práci.

Pro představu, co všechno se dnes v České republice v systému Fair Trade nabízí, navštivte stránky českého internetového obchodu www.Fairobchod.cz. Nabízí Fair Trade výrobky všech hlavních dovozců na jednom místě. Jak nejrůznější řemeslné a rukodělné výrobky, tak i skutečně pestrý výběr potravin.

Srovnání Fair Trade cen

Ceny Fair Trade produktů (např. Fair Trade káva) jsou však mnohdy vyšší, než výrobky, které běžně nakupuje většina populace. Proč tedy takový obchod podporovat, je vůbec konkurenceschopný? Odpověď není jen ve vůli podpořit alternativní, férový způsob obchodu se vzdáleným rozvojovým světem, ale také v kvalitě a nezávadnosti férových výrobků. Častý omyl je srovnávat cenu Fair Trade potravin s těmi, které na obalu nesou logo některé z řetězcových značek, a jsou tedy v daném supermarketu nejlevnější. Stačí přitom jen jednou ochutnat oba výrobky. Férové potraviny jsou většinou v kvalitě bio, ale ani to není to nejdůležitější.

Podstatný je přístup pěstitele k jeho produkci. Tento zemědělec totiž není anonymní zaměstnanec nějaké nadnárodní korporace, ale konkrétní člověk, který hospodaří na rodinných polích či plantážích a snaží se svou rodinu poctivou prací vymanit z bídy. Uvědomuje si, že za své zboží požaduje vyšší cenu, a že tedy musí dodávat zboží vyšší kvality. Nesmírně si váží možnosti být zapojen do systému Fair Trade a rozhodně o ní nechce přijít. Proto si takový rolník nikdy nedovolí odvést podřadnou práci, riskoval by vyřazení a pád zpět. Nemá ani důvod to zkoušet. Jeho odběratel a evropští zákazníci mohou čajový prach v sáčcích koupit jinde a mnohem levněji. Od něj koupí jen sáček, ve kterém jsou skutečné a kvalitní čajové lístky. A věřte, že diametrální rozdíl například u sáčkových čajů či maté je patrný již na první zběžný pohled.Comments are closed.