Vyplatí se používat pro firmu virtuální sídlo?

Vyplatí se používat pro firmu virtuální sídlo?

Virtuální sídlo je poměrně nová služba, která nabízí svým zákazníkům řadu výhod především reprezentačního a administrativního charakteru. 

Cílovou skupinou služby jsou menší podnikatelské subjekty, začínající společnosti a startupy či živnostníci, pro které zajištění kompletního administrativního zázemí na lukrativní adrese a blízko potenciálním i stávajícím zákazníkům na vlastní náklady nepřipadá v úvahu.

Virtuální sídlo a virtuální kancelář

Virtuální sídlo je v podstatě formální sídlo společnosti (podnikatelského subjektu) se specifickým účelem informovat zákazníka o úrovni poskytovaných služeb. 

V této problematice je nutné rozlišovat dva základní pojmy, které se od sebe mírně liší zejména ve službách poskytovaných nájemci. Virtuální sídlo slouží hlavně k oslovení zákazníků.

Virtuální sídlo je takové sídlo, které má společnost ohlášené jako sídlo společnosti a je uvedené v obchodním rejstříku. 

Plní tedy primárně účel zvýšení atraktivity pro zákazníka také proto, že poskytovatel často nabízí možnost pronájmu jednacích prostor eliminujících nutnost schůzek mimo region cílového trhu. 

Využívání reprezentativních prostor nebývá v ceně a lze si je pronajímat dodatečně pouze v případě potřeby.

Virtuální kancelář představuje sídlo společnosti vyšší úrovně, které kromě pokročilejší komunikace s reálným sídlem společnosti nabízí další zvýhodnění v podobě funkční a reprezentativní recepce. 

Ta mívá minimálně časově vymezené otevírací hodiny a osobní obsluhu. Jednací prostory v odpovídajícím designu bývají zpravidla v ceně nájmu.

Výhody virtuálního sídlo / kanceláře a poskytované služby

Klíčovým úkolem virtuálního sídla je přiblížit podnikatele jeho zákazníkům a zprostředkovat mu možnost odpovídající prezentace vlastních služeb či produktů. 

Virtuální sídla jsou obvykle budována na velmi žádaných prestižních adresách velkých měst v blízkosti centra, v krásném prostředí a se zajištěním standardních i doplňujících smluvních služeb. 

virtuální kanceláře

Nabídka virtuálního sídla je řešena jako kompletní balíček služeb zahrnujících:

 • využívání prestižní adresy jako sídla společnosti,
 • úplnou administraci změny sídla společnosti splňující veškeré legislativní požadavky (označení sídla, smluvní zajištění, podání žádosti o registraci u příslušných úřadů),
 • přebírání a přeposílání pošty.

Kromě uvedených základních a právně požadovaných aspektů je možné zajistit si ve virtuálním sídle další služby, případně se rozhodnout pro využití virtuální kanceláře. Doplňujícími službami pak mohou být:

 • skenování pošty a elektronické odesílání,
 • pronájem reprezentativních jednacích prostor včetně vybavení a sekretářky,
 • časově omezená nebo neomezená recepční služba, případně reprezentativní recepční prostory zahrnující také dostupnost telefonní linky.

Virtuální sídlo se vyplatí pro fyzické i právnické osoby v případě, že:

 • začínají podnikat a investice do vlastních reprezentativních prostor není možná,
 • výrobní a ekonomické sídlo firmy je v málo obydleném nebo neatraktivním regionu se špatnou dostupností z větších měst,
 • využívají kancelářských prostor, které dostatečně neodpovídají potřebám prezentace v daném oboru podnikatelské činnosti,
 • nemají možnost využít adresu reálného sídla firmy kvůli požadavkům pronajímatele,
 • předmět podnikání vyžaduje časté cestování.

Pronajmutí virtuálního sídla nabízejí poskytovatelé především ve velkých městech, nejčastěji se proto setkáte s možností výběru virtuálního sídla v Praze, Brně a Ostravě, případně v dalších lokalitách s vysokým podílem průmyslové nebo komerční zástavby. 

Máte zájem o virtuální kancelář či sídlo na prestižní adrese v Praze? Vyberte si na parkerhill.cz.Comments are closed.