Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji

Vysoká nezaměstnanost je problém, který momentálně zasahuje do všech koutů republiky. Závažnost se liší kraj od kraje a bohužel je faktem, že statistiky řadí Moravskoslezský kraj právě do těch oblastí, které jsou na tom s nezaměstnaností hůře.

Uchazeči, kterým se podaří dostat do výběrových řízení, jsou pak mnohokrát odmítnuti u většího množství firem, díky nedostatku pracovních míst.  Neustálé záporné reakce na jejich žádosti u mnohých negativně ovlivňují psychiku a smýšlení o budoucnosti. Uchazeči o nedělnické profese navíc pro danou pozici většinou nesplňují předpoklady. Zejména u pozic na THP jsou vyžadovány cizojazyčné znalosti mnohdy na vyšší úrovni a to díky spolupráci se zahraničím. Mezi další často požadované body patří řidičský průkaz skupiny B a praxe v oboru. Důraz na praktické zkušenosti již při nástupu do nového zaměstnání může být komplikací zejména pro čerstvé absolventy škol.

Jazykové znalosti by naopak pro absolventy neměly být problém, i když by s tímto mnozí z nich bohužel nesouhlasili. Momentálně je na českém trhu nepřeberné množství jazykových kurzů a hlavně s různými metodami výuky, takže si každý může vybrat právě takovou variantu, která mu sedne nejlépe. Jen v Moravskoslezském kraji je takových jazykových kurzů k dostání opravdu hodně. Za všechny můžeme jmenovat jazykové kurzy Pygmalion v Ostravě nebo možnost získat certifikát, ke kterému dopomůže jazyková škola Frýdek-Místek jako jedna z mnoha. Investovat do cizojazyčného vzdělání se v dnešní době opravdu vyplatí a to zejména pokud si chcete rozšířit obzory a zvýšit pravděpodobnost přijetí při žádosti o zaměstnání i v mezinárodních společnostech.

Jinou možnou variantou mimo žádosti o pracovní místo u společností různého zaměření je založit si svou vlastní živnost či firmu. Pro takové případy se mnohdy opravdu vyplatí dobře se informovat především o možných dosažitelných dotacích. Jelikož je Česká republika součásti EU již od roku 2004, má jako právoplatný člen rovněž nároky na obdržení různých dotačních příspěvků. Patří mezi ně i dotace pro začínající podnikatele. Jsou zde samozřejmě množství omezení a podmínek, které musí žadatel splňovat, ale byla by určitě škoda si pořádně nezjistit, zda nepatříte právě mezi ty, kteří kritéria splňují.Comments are closed.