Založení firmy a změny ve společnostech

Ve druhé polovině roku 2010 navrhl ministr spavedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) novelu zákona o soudních poplatcích, která se dotkne mimo jiné i poplatků za založení a změny ve společnostech.

Ať už je vaše politické přesvědčení jakékoliv, o hlavních opěrných bodech Pospíšilovy argumentace se vám bude polemizovat jen velmi obtížně. Přestože výdaje na každodenní provoz soudů, jejich zabezpečení, energie, mzdy a ostatní přímé náklady neustále pomalu ale jistě stoupaly, poslední navýšení soudních poplatků proběhlo v ČR už v roce 2000 a od té doby stagnuje. Inflace přitom údajně dosáhla od zmíněného letopočtu v součtu již výše 23,9 %. Původní Pospíšilův návrh byl v průběhu následných čtení v parlamentu pozměněn do mírnější, pro koncového zákazníka přijatelnější podoby. Jak tedy vypadá? Dotkne se nějak citelně cen za založení firmy, koupi ready-made společnostizaložení s.r.o. nebo například změny obchodní adresy vaší společnosti?

Zaměříme se hlavně na pro nás podstatnou část této novely, kterou jsou výlohy na založení společnosti a její následný provoz. Zápis do obchodního rejstříku, který stál doposud 5000 kč, bude nově zpoplatněn částkou 6000 kč (původní Pospíšilův návrh byl 8000 kč). Tyto ceny se ale vztahují jen na jednodušší typy společností jako je s.r.o. apod. Administratvně složitější zápis bude stát případné zájemce 12000 kč (místo původně navrhovaných 15000 kč). Změna zápisu do obchodního rejstříku projde poměrně vysokým procentuálním navýšením – místo původních 1000 kč za něj nově zaplatíte 2000 kč (původní a nepozměněný Pospíšilův návrh).

11. května 2011 prošla novela třetím závěrečným čtením v poslanecké sněmovně. Poslanci tím definitivně odsouhlasili zdražení soudních poplatků v ČR. Dávají si tím za cíl kromě jiné i snížit celkový počet řešených soudních procesů, který u nás ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi v poslední době výrazně narostl. Novelu by měl doprovázet i návrh nového zákona o bezplatné právní pomoci, který si dává za cíl zmírnit její negativní dopady. Na jeho přijetí si ale budeme muset ještě minimálně rok počkat.

Autor: Scott&Weber (www.scottweber.cz)

http://www.scottweber.cz/
http://www.scottweber.cz/


Comments are closed.